Kategorie

Co motocykliści sądzą o ochronnikach słuchu?

Zapraszamy na materiał filmowy, w którym możecie posłuchać opinii miłośników jazdy na motocyklach i zapoznać się z ich oceną zatyczek z serii MotoSafe.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że te termoplastyczne stopery ułatwiają komunikację także przez interkom podczas jazdy – szumy są minimalizowane, za to rozmowy dobrze słyszalne. Efekt ten został uzyskany dzięki wybiórczemu, otwartemu filtrowi akustycznemu.

Nie czekajcie. Zadbajcie o słuch, zanim będzie za późno!

 

W pełni korzystaj z wakacji dzięki zatyczkom Alpine!

Wakacje już są! Jak zamierzasz je spędzić? Lot do tropików? Imprezowanie przez tydzień na festiwalu na Ibizie? Relaks na kampingu z całą rodziną? A może planujesz wspaniałą wycieczkę na motocyklu? Jakiekolwiek są Twoje plany nie pozwól, aby zrujnowali je chrapiący obozowicze, hałas w sąsiednich pokojach hotelowych, infekcja ucha spowodowana zanieczyszczoną wodę, ból lub zatkane ucho z powodu różnic ciśnienia powietrza w samolocie, uszkodzenie słuchu podczas słuchania głośnej muzyki czy dzwonienie w uszach wywołane szumem wiatru pod kaskiem. Upewnij się, że dodasz zatyczki do uszu do swojej listy pakowania, a ustrzeżesz się przed wieloma wakacyjnymi nieprzyjemnościami. Z systemami ochrony słuchu ALPINE możesz się dobrze przygotować i optymalnie cieszyć się z wakacji jakie sobie zażyczysz.


Kiedy ochronniki słuchu spełniają rolę?

Ochronniki słuchu, takie jak wkładki przeciwhałasowe i nauszniki przeciwhałasowe, są najszybszym i najtańszym sposobem ochrony narządu słuchu przed skutkami działania hałasu. Ochronniki są skuteczne, jeśli są noszone prawidłowo przez cały okres narażenia na głośne dźwięki. Po założeniu wkładki szczelnie wypełniają ucho, blokując przepływ dźwięków. Stosowanie wkładek powinno być poprzedzone badaniem laryngologicznym, gdyż źle dobrane mogą powodować uczucie swędzenia, niewygody czy podrażnienia przewodu słuchowego.

Autor: Katarzyna Kuśmierczyk studentka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Źródło: J. B. Latkowski, J. Olszewski, Ucho, nos, gardło i krtań. Co warto wiedzieć, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.


Ważne dla użytkowników zatyczek do uszu

Dr hab. n. med. Krzysztof Łabuzek (powołując sie na Otolaryngology - The Essentials. Allen M. Seiden, Thomas A. Tami, Myles L. Pensak, Robin T. Cotton, Jack L. Gluckman. Thieme. 2001. ISBN: 9780865778542) napisał:

"Pamiętajmy jednak, żeby stopery były profesjonalne, używane okresowo, często zmieniane i nie wciskane zbyt głęboko. I dbajmy o higienę zewnętrznych naszych przewodów słuchowych."

Źródło: http://pogromcymitowmedycznych.pl/myth/1384/stopery-do-uszu-uszkadzaj%C4%85-s%C5%82uch/ z dnia 16 sierpnia 2014

 

Ciekawostka dla motocyklistów

Dźwięk motocykla oraz wiatru wpływa niekorzystnie na słuch i osłabia koncentrację. Motocyklista jadący z prędkością 100 km/h (i więcej) jest narażony na dźwięk przekraczający 90 dB. Jednocześnie długa ekspozycja na dźwięk powyżej 80 dB jest niebezpieczna dla słuchu.

Prędkość

Dźwięk pod kaskiem

Czas jazdy bezpieczny dla słuchu

62 mph (ok. 100 km/h)

94 dB

15 minut

75 mph (ok. 120 km/h)

98 dB

minut

87 mph (ok. 140 km/h)

102 dB

minut

100 mph (ok. 160 km/h)

106 dB

90 sekund

Źródło: http://www.alpinehearingprotection.com/earplugs/motosafe/ z dnia 16 sierpnia 2014


Czy wiesz, że... czyli ciekawostki o woskowinie

Duże ilości woskowiny mogą blokować drogę dźwiękowi w przewodzie słuchowym, powodując głuchotę przewodzeniową. Przeciwdziała temu żucie gumy. W przypadku wystąpienia tego problemu można próbować usunąć go poprzez płukanie ucha za pomocą strzykawki (co jednak wywołuje powikłania u 38% pacjentów[5]) lub zastosować łyżeczkowanie, wykonywane przez otolaryngologów, gdy materiał nie przylega do skóry przewodu.

Źródło: http://encyklopedia.naukowy.pl/Woskowina z dnia 16 sierpnia 2014


Czym jest średni współczynnik tłumienia określany jako SNR?

Współczynnik SNR [Single Number Rating] jest stosowany w krajach Unii Europejskiej. W Polsce stosuje się normę PN-EN 24869-1, która określa sposób jego mierzenia. Odbywa się to w trzech etapach – na początku mierzy się tłumienie w siedmiu częstotliwościach (w pasmach oktawowych 0,125; 0,25; 0,5; 1; 2; 4 i 8 kHz). Na podstawie otrzymanych wyników wyznacza się parametry tłumienia hałasu w zakresie wysokich, średnich i niskich częstotliwości. Następnie wylicza się parametr SNR, który pozwala na szybkie porównywanie różnych ochronników.*

Warto jednak wspomnieć, że średni współczynnik tłumienia jest jedynie sugestią przy doborze ochronników. Charakter dźwięku np. krótki czas trwania impulsu (w przypadku hałasu impulsowego) powoduje, że tłumienie szczytowego poziomu dźwięku jest znacznie większe niż wartości parametru SNR.*

W innych krajach stosuje się inne współczynniki tłumienia np. w Stanach Zjednoczonych współczynnik NRR [Noise Reduction Rating], a w Australii i Nowej Zelandii współczynnik SLC [Sound Level Conversion]. Parametr NRR przyjmuje wartości od 0 do 33dB, a SLC podaje się w klasach od 1 do 5. Ze względu na sposób pomiaru nie jest możliwe porównywanie lub przeliczanie współczynników SNR, NRR i SLC.

*Źródło: PN-EN 24869-1: 1999 Akustyka -- Ochronniki słuchu -- Metoda subiektywna pomiaru tłumienia dźwięku

 

Porównanie współczynników tłumienia (SNR) zatyczek i nauszników dostępnych w dbamosłuch.pl:

  SNR
 MAX HowardLeight  37
 1100 3M  37
 Laser Lite HowardLeight  35
 Peltor X4A 3M  33
 E-A-R ULTRAFIT 3M  32
 Fusion HowardLeight  28
 Quiet HowardLeight  28
 Pluggerz UniFit Sleep  27
 Pluggerz UniFit Travel  27
 Pluggerz UniFit Travel Kids  27
 Thunderplugs BabyMuffs Niebieskie  27
 Thunderplugs BabyMuffs Różowe  27
 Pluggerz UniFit Read  26
 Pluggerz UniFit Shoot  26
 Thunderplugs Pro  26
 Thunderplugs Motor  26
 SilentEar Heartech  26
 FliteMate Heartech  26
 Pilot HowardLeight  26
 4 kids Em’s  26
 4 bubs Em’s  26
 Thunderplugs BananaMuffs  25
 Pluggerz UniFit Swim  25
 Pluggerz UniFit Swim Kids Boys  25
 Pluggerz UniFit Swim Kids Girls  25
 Pluggerz Earmuffs Kids niebieskie nauszniki dla dzieci  25
 Pluggerz Earmuffs Kids różowe nauszniki dla dzieci  25
 Muffy ALPINE  25
 SleepSoft ALPINE  25
 Pluggies Kids ALPINE  25
 1271 3M  25
 Pluggerz UniFit Hobby  24
 Pluggerz UniFit Pro  24
 Pluggerz UniFit Pro Detec  24
 Pluggerz UniFit Road  23
 Muffy Baby ALPINE  23
 WorkSafe ALPINE  23
 Pluggerz UniFit Music Kids  22
 Pluggerz UniFit Music  22
 PartyPlug PRO Natural ALPINE  21
 Neutral HowardLeight  20
 ClearEAR 3M  20
 MotoSafe Race/PRO ALPINE filtr czerwony   20
 PartyPlug ALPINE  19
 Thunderplugs Classic  18
 MusicSafe Pro ALPINE filtr złoty  18
 MusicSafe Classic ALPINE filtr złoty  18 
 MusicSafe Pro ALPINE filtr srebrny  17
 MusicSafe Classic ALPINE filtr srebrny  17 
 MotoSafe Tour/PRO ALPINE filtr czarny   17 
 FlyFit ALPINE  17
 Pluggerz UniFit Music Premium  16
 MusicSafe Pro ALPINE filtr biały  14
 SwimSafe ALPINE  10

 

W przypadku nauszników Muffy ALPINE wartości tłumienia zmierzone przez PZT zgodnie z normą EN 352-2:2002 (DIN EN 352-1: 2003).

W przypadku wszystkich zatyczek ALPINE wartości tłumienia zmierzone przez TNO* zgodnie z normą EN 352-2 (2002) przeliczone zgodnie ze standardem ISO 4869-2a. (*Dutch organization for Applied Scientific Research).

UWAGA! Zestawienie nie obejmuje produktów firm: MACK'S (USA), Jaco (USA) oraz Natus (USA). Towary te są produkowanie poza UE, dlatego zastosowano dla nich współczynnik tłumienia NRR, który nie jest porównywalny z SNR. Jedynie dla zobrazowania podajemy, że dla zatyczek MusicSafe Pro producent podaje SNR 14 dB i NRR 8 dB (dla filtra białego), a przy zatyczkach HowardLeight MAX SNR to 37 dB, a NRR 33 dB.


Kontynuuj zakupy Porównaj